Card Image

Bireysel Psikoterapi Nedir?

 Bireysel psikoterapi danışmanlarının, terapistleri ile birlikte terapötik bir iş birliği içinde, bireysel bir şekilde yürütülen terapi sürecidir. Bireysel psikoterapi ile birlikte bireylerin günlük hayatlarında karşılaşmış olabilirler, problemlerin, streslerin ve sıkıntıların ortaya çıkması nasıl meydana gelebilir? Onları rahatsız eden sorunlar, durumlar ve olaylar bir uzman eşliğinde çözüme kavuşturulmaktadır.

 Bireysel terapi ile asıl hedefe ulaşmakta olan ise, hayatta kaldıkları ruhsal sancıları azaltabilmektedir. Terapi süreci içerisinde danışmanlık ve terapi prosedürleri ve hedefleri belirlenmektedir. Ancak bu amaç ve hedeflerin tedavi süreci içerisinde değişebilmesi için tekrardan yapılandırılma imkanı bulunmaktadır. Hedeflerin ve hedeflerin belirlenmesinin önemi vardır, çünkü bu nesnelerin ve hedeflerin verilerinin ortaya çıktığı, mümkün olanın gelebilmeyi öğrenebildiği ve onları rahatsız eden duygu, düşünce, tutum ve büyümeyi değiştirebilmeyi aynı zamanda yeni modeller geliştirebilmeyi öğrenebilmektedir. 

 Bireysel psikoterapi ile birlikte yaşanacak olaylara olan hayatları artmakta ve içgörü kazanmaktadır. Artık karşılaşmış durumda olan durumlar, daha farklı bir şekilde bakabilmekte ve yaklaşabilmektedir. Sorunlarını çözüme kavuşturabilmeyi başarmış olan bireyler aynı zamanda sosyal bolluklarda yaşadıkları sorunlar da beraberinde çözmüş olacaklardır.

 Peki bireylerin psikoterapi desteğinin fiyatının olup olmadığını nasıl anlayabilir? Aşağıda belirtilen analizlere benzer detayları inceleyerek size bir terapi desteğine ihtiyacınız olup olmadığını anlayabilirsiniz;

Son zamanlarda yaşanan olaylar huzurunuzu bozuyor mu?

Kimsenin beni anlamadığını mı düşünüyorum?

Kimin doğduğu ve ne istediğimi bilmiyorum muyum?

En son benim ne zaman gerçekten mutluydum?

Eskiden keyif veren etkinlikler yaparken artık keyif almıyor muyum?

kendimin son zamanlarda çok kaygılı mı harcaması?

Öfkemi kontrol etmek mümkün mü?

Beni rahatsız eden tekrarlayıcı büyüdüğüm veya olacağım var mı?

Uykuya dalmakta zorluk çekiyor muyum?

Gece uykularım sık mı bölünüyor?

Duygularımda azalma mı var?

Tahammulsüzlük mü yaşıyorum?


Bireysel terapide de başvurmuşlardır terapinin çalışma alanı olması son derece önemlidir. Terapistlere başvururken öncelikle geçmişteki terapistlerin tedavisi belirtilerli ve terapinin çalışma alanına uygun olup olmadığı sorulmalıdır. Aksi takdirde doğru olmayan bir terapi seçimi süreci olumsuz yöndedir. Bireysel terapide terapistlerin en sık çalıştıkları çalışma alanları ise;

Kaygı eksikliği

Panik atak

Depresyon

Kişilik oranları

Duygu durum bozuklukları

Uyum sorunları

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)

Yeme bozuklukları

Stres

Fobiler

Öfke kontrol sorunları

Travma sonrası stres bozukluğu

İlişkilerle ilgili sorunlar

Öz saygı eksikliği

Kayıp ve yas


Psikoterapiler yüze göre yüz yüze ve online olarak bir şekilde yapılabilmektedir. Seansın süresi 50-60 dakika arasında sürmektedir.